244010-2021 - ResultatSverige-Uppsala: Konsulttjänster för infrastruktur
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beställarstöd miljötillstånd för Uppsala spårväg
Referensnummer: KSN-2021-00570
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.1.4.
Kort beskrivning
Samordningsansvarig för miljötillstånd för Uppsala spårväg.
— Ta fram en handlingsplan för miljörelaterade tillstånden gentemot olika instanser med tyngdpunkt på MMD för spåranläggningen
— Leda och samordna arbeten kopplat till tillståndsprocesserna.
— Vid behov ansvarar för framtagning av FFU
— Överväganden mellan intressen och funktioner i projektet
— Sitter med i projektledningsgruppen
— Säkerställer kvalitén i leveranser
— Arbetar tät ihop med SA detaljplan samt SA tillstånd
— Bistår detaljplaneprocessen som miljökunnig.
— Ansvarar för kontakter mot myndigheter, kommunen och andra instanser.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71319000 Sakkunnig juridisk hjälp, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79100000 Juridiska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen