244023-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Persondatorer
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal IT Produkter
Referensnummer: SU FV-2.2.2-0246-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30213000 Persondatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till upphandling
Stockholms universitet, i fortsättningen kallad SU, inbjuder företag, i fortsättningen kallad Anbudsgivare, att inkomma med anbud avseende Ramavtal för IT produkter (här ingår IT Klienter (PC/Mac) samt produktnära tillbehör och tjänster samt telefoniprodukter). Detta avtal omfattas också av kringutrustning fr.o.m. 1.7.2020.
Tecknat ramavtal kommer att kunna användas av SU:s samtliga institutioner och motsvarande, samt stiftelser och andra organisationer med anknytning till SU, i fortsättning kallade Beställare/Avropare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30125110 Toner för laserskrivare/faxmaskiner, 30213500 Handdatorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30231300 Bildskärmar, 30232100 Skrivare och kurvskrivare, 30234000 Lagringsmedier, 30237000 Delar och tillbehör till datorer, 30237200 Datortillbehör, 32250000 Mobiltelefoner, 32321000 Storbildsprojektorer, 32400000 Nät, 32500000 Telekommunikationsmateriel, 32570000 Kommunikationsutrustning, 32584000 Datalagringsmedia, 38652100 Projektorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet
Stockholms universitet
Organisationsnummer: 202100-3062
106 91 Stockholm
Stockholms universitet är ett framstående forskningsuniversitet präglat av den fria grundforskningen. All forskning vid universitetet ska eftersträva att vara nationellt ledande och internationellt framstående. Universitet är ett av landets största lärosäten med cirka 33 000 studenter, 1 700 doktorander och cirka 5 500 medarbetare. Miljön är mångkulturell och på vissa institutioner är engelska arbetsspråket.
Inköps- och upphandlingssektionen vid Stockholms universitet genomför upphandlingar för universitets vägnar, medan beställningar och direktupphandlingar hanteras av de berörda institutionerna och motsvarande. För närvarande består organisationen av 4 fakulteter, 56 institutioner och 12 administrativa enheter.
Mer information om Stockholms universitets verksamhet finns att tillgå på www.su.se.
Omfattning
Upphandlingen ska resultera i att ramavtal ingås mellan SU och en kvalificerad leverantör. Ramavtalet ska säkerställa att avropsberättigade kan avropa de produkter och tjänster som de behöver för sin verksamhet avseende i ramavtalet ingående produktområden. Ramavtalen planeras träda i kraft när det nuvarande löper ut.
Anbudsgivaren ska kunna leverera IT produkter.
För definitioner av IT produkter, var vänlig se kapitel Upphandlingsföremålet.