244030-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Banktjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbetalda korttjänster 2022
Referensnummer: KS 2021/1026
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66110000 Banktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms stad genom dess kommunstyrelse, inbjuder, enligt de förutsättningar som anges i detta upphandlingsdokument, till anbudsgivning i upphandling av ramavtal avseende förbetalda korttjänster. Det vill säga en lösning med laddningsbara betalkort som ska kunna laddas med valfritt belopp, försedda med PIN-kod, för betalning i affär och för kontantuttag i uttagsautomater. Bakgrunden är att Stockholms stad betalar ut ekonomiskt bistånd och andra ersättningar till mottagare som av olika skäl saknar bankkonto, giltig identitetshandling eller svenskt personnummer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66000000 Finans- och försäkringstjänster, 66110000 Banktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen