244032-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Uthyrning av industriella fordon med förare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskintjänster region Linköping
Referensnummer: 233-145-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar upphandling av maskintjänster för SHM.s region Linköping.
Maskintjänsterna ska utföras i samband med arkeologiska utgrävningar. Utgrävningarna sker oftast i
Östergötland.
SHM avser att ingå Ramavtal med Entreprenörer inom region Linköping.
SHM (Arkeologerna) har behov av att hyra flertalet olika maskinmodeller inklusive förare, för skilda
Projekt/uppdrag med varierande projekttider.
Översiktligt efterfrågas följande kategorier av maskintyper:
Grävmaskiner på band
Grävmaskiner på hjul
Schaktmaskiner Dumper
Samarbetet ska präglas av professionalitet, saklighet, objektivitet och proaktivitet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten, 43262000 Maskinell utrustning för schaktning, 43262100 Mekaniska grävmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen