Huvudsaklig verksamhet Allmänna offentliga tjänster
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
STT/ASR transcription
Referensnummer: 22/13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72211000 Programmering av system- och användarprogram
II.1.4.
Kort beskrivning
Automatic speech recognition (ASR) is used to identify and process human voice with computer software and/or hardware, e.g. convert spoken words into text both in real time and for media files. SVT is looking for ASR services in this procurement primarily of the type used for media files.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48100000 Programvara för särskild industri, 48314000 Programvara för taligenkänning, 72212314 Programvaruutvecklingstjänster för taligenkänning, 72212317 Programvaruutvecklingstjänster för ordbehandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen