244241-2023 - ÄndringSverige-Uppsala: Avfallstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshämtning från flerbostadshus och verksamheter
Referensnummer: UVA-2023-00289
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala Vatten och Avfall kommer ta över / införa insamling i Uppsala kommun för hämtning av förpackningar från flerbostadshus. Entreprenaden omfattar: Hämtning av mat- och restavfall samt förpackningar och returpapper i kärl från flerbostadshus, hämtning av mat- och restavfall, returpapper i kärl från verksamheter, transport till omlastningsplats, kärlhantering samt utdelning av matavfallspåsar och hållare.
Inom uppdraget finns option på tillhörande tjänster inom projekt - och eventevenemang.
Vi kommer teckna avtal med en (1) entreprenör.