24432-2024 - ResultatSverige-Nyköping: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal bussresor
Referensnummer: KK23/478
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för bussresor samt persontransporter tex. studieresor, transporter mellan lokationer inom ramen för utbildningsverksamheter, divisioners olika resor, skolresor, utflykter och liknande för Nyköpings kommun. Resor för del av dag, hel dag och flera dagar kan förekomma. Ramavtalet omfattar även resor som planeras in på kort varsel. Upphandlingen omfattar inte den reguljära skolskjutsen med tillhörande avtalade resor.
Upphandlingen är uppdelad i två delområden. Anbud kan lämnas på ett eller flera delområden. Nyköpings kommun avser att teckna ramavtal med maximalt tre (3) leverantörer per anbudsområde enligt rangordning.
Följande anbudsområden kommer att upphandlas:
-Område 1. Busstransport 9 - 22 passagerare
-Område 2. Busstransport 23 - ca 50 passagerare
Takvolym
Volymen uppgår till 12 miljoner SEK. Angiven volym utgör ramavtalets takvolym.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område 1. Busstransport 9 - 22 passagerare
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter, 60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enligt upphandlingsdokumenten.
Område 2. Busstransport 23-50 passagerare
Del nr: 2