244320-2022 - ResultatSverige-Helsingborg: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallsinsamling i Bjuvs och Åstorps kommuner
Referensnummer: 22/0061
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar att inom Bjuvs och Åstorps kommuner hämta:
- mat- och restavfall samt returpapper och förpackningar i fyrfackskärl
- mat- och restavfall i tvåfackskärl
- restavfall i enfackskärl
- matavfall, restavfall, returpapper och förpackningar i enfackskärl
- mjukplast i säck från flerfamiljsfastigheter och verksamheter
- trädgårdsavfall samt
- att distribuera matavfallspåsar till villor och fritidshus efter ”flaggning”
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90511300 Insamling av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen