See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulttjänster inom bygg BERGSLAGSBO och BRUKSKONTORET
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för konsulttjänster inom Bygg enligt upphandlingsdokumentet med bilagor. Initialt avser uppdraget stamrustningsprojekt. Under avtalsperioden kan uppdragen komma att avse arbeten från utredning till projektering och upprättande av slutliga produktionshandlingar, eller delarbeten inom aktuellt konsultområde. Exempel på tjänster är framtagande av upphandlingsdokument, kostnadskalkyler, CAD ritning, byggledning, kontroll och besiktningsverksamhet, projekteringsledning.
Intern identifierare: 2026,18
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71315200 Byggkonsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Kravspecifikation
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för konsulttjänster inom Bygg enligt upphandlingsdokumentet med bilagor. Initialt avser uppdraget stamrustningsprojekt.
Intern identifierare: 1895686-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Upphandlingsföreskrifter
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för konsulttjänster inom Bygg enligt upphandlingsdokumentet med bilagor. Initialt avser uppdraget stamrustningsprojekt
Intern identifierare: 1895687-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Uteslutning och kvalificering av leverantör
Intern identifierare: 1895688-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: MALL-Avtal
Intern identifierare: 1895689-3
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Kontaktuppgifter
Intern identifierare: 1896470-4