244487-2022 - ResultatSverige-Örebro: Programvaruutvecklingstjänster och programsviter för fastighetsförvaltning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsdata
Referensnummer: 21/116
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212420 Programvaruutvecklingstjänster och programsviter för fastighetsförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
ÖBO har behov av att hantera information om hela den byggda miljö som ÖBO hanterar. Det innebär
stöd för hantering av information om den byggda miljön i form av dokument, objektsmodeller och
objektsinformation i såväl projekt- som i förvaltningsskedet.
ÖBO har för avsikt att teckna avtal med en Leverantör för systemstöd för BIM enligt
upphandlingsunderlaget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48320000 Programvara för ritning och bildbehandling, 48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning, 48610000 Databassystem, 72212311 Programvaruutvecklingstjänster för dokumenthantering, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72263000 Programimplementation, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen