244549-2020 - ResultatSverige-Karlskrona: Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenad/hantverkstjänster inom Bygg, Glas, Mark samt Måleri
Referensnummer: KS 2019/8458 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar entreprenadtjänster inom områdena Bygg-, Glas-, Mark-, och Måleri-arbeten och avser underhållsarbeten, reparationer, nybyggnation/ombyggnad/tillbyggnad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45236000 Markanläggning, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45421130 Montering av dörrar och fönster, 45441000 Glassättning, 45442100 Målning, 45453000 Reparation och renovering, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndigheter är Karlskrona kommun, Kruthusen Företagsfastigheter samt AB Karlskronahem (område mark och glas).