24456-2020 - ResultatSverige-Malmö: Klottersanering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klottersanering av Fastighets- och Gatukontorets anläggningar i Malmö
Referensnummer: Fråga Jerry
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90690000 Klottersanering
II.1.4.
Kort beskrivning
Kontraktet omfattar klottersanering av Fastighets- och Gatukontorets broar, stödmurar, trafiksignalanläggningar, parkeringsautomater, byggnader, mm i Malmö. Kontraktet ska utföras med funktionsansvar. Med funktion avses att angivna objekt är fria från klotter.
Inom kontraktet har Serviceförvaltningen, Kommunteknik, möjlighet att göra avrop till sina anläggningar.
Arbetet kommer under hela kontraktstiden att förändras så att miljömässiga och kvalitativa mål förstärks inom ramen för kontraktet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen