244560-2018 - ÄndringSverige-Stockholm: Säkerhetstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Väktare för bevakningsuppdrag i Kriminalvården
Referensnummer: 2017-23798
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården får förordna en väktare i ett auktoriserat bevakningsföretag att, inom ramen för sin anställning i företaget, utföra vissa bevakningsuppdrag när en intagen ska vistas utanför en förvaringslokal eller anstalt. Om det finns särskilda skäl, får ett sådant förordnande även avse vissa bevakningsuppgifter inom en förvaringslokal eller anstalt.
Information om upphandlingen
Beskrivning av upphandlingen