244560-2019 - PlaneringSverige-Lerum: Äldreomsorg
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Marknadsundersökning - drift av Hedegårdens äldreboende
Referensnummer: KS19.458
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311100 Äldreomsorg
II.1.4.
Kort beskrivning
Lerums kommun kommer att genomföra en upphandling av drift av Hedegårdens äldreboende.
Med denna förhandsannons vill kommunen bjuda in leverantörer att delta i en marknadsundersökning inför upphandlingen. Genom marknadsundersökningen vill kommunen utreda vilka aktörer som finns på marknaden och hur den kommande upphandlingen skulle kunna utformas. Deltagandet i marknadsundersökningen är inte en förutsättning för att kunna delta i den kommande upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser drift av Hedegårdens äldreboende.
Alla leverantörer som är intresserade av att delta i marknadsundersökningen ombeds att anmäla sig till tiinamari.ruottinen@lerum.se senast den 5 juni 2019. I anmälan ska leverantören kort beskriva sin verksamhet. Cirka 3 -5 aktörer kommer att bjudas in till individuella möten under vecka 26 (den 26, 27 eller 28 juni) hos Lerums kommun, under förutsättning att det finns så många som har anmält sig. Övriga leverantörer än de som bjuds in till individuella möten har möjlighet att delta i marknadsundersökningen genom att svara på frågor via e-post.