244592-2020 - ResultatSverige-Landskrona: Utbildningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utbildning inom restaurang, servering och reception
Referensnummer: 2019/2127
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser utbildning i ämnen restaurang, service och receptionist inom ramen för yrkesvux, lärlingsvux och yrkes-SFI. Utbildningens omfattning är 400­ - 1400 gymnasiepoäng i enlighet med Hotell & restaurangbranschens gemensamma yrkesråds rekommendationer. Omfattningen är ca 20 platser yrkesvux, lärlingsvux och/eller yrkes-SFI. Om omfattningen blir färre än 10 platser finns det inget krav på leverantören att starta utbildningen. Däremot kan staden inte lämna någon garanti på att det kan bli fler platser. Köp sker successivt genom avrop. Föregående år (2019) var volymen ca 870 000 SEK. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Staden lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan denna kan komma att förändras under denna period.
Avtalstiden är 2 år med möjlighet att förlänga 1 + 1 år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80400000 Vuxen- och annan undervisning, 80530000 Yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser utbildning i ämnen restaurang, service och receptionist inom ramen för yrkesvux, lärlingsvux och yrkes-sfi.
Upphandlingen avser utbildning i ämnen restaurang, service och receptionist inom ramen för yrkesvux, lärlingsvux och yrkes-SFI. Utbildningens omfattning är 400­ - 1400 gymnasiepoäng i enlighet med Hotell & restaurangbranschens gemensamma yrkesråds rekommendationer.
Omfattningen är ca 20 platser yrkesvux, lärlingsvux och/eller yrkes-SFI.
Om omfattningen blir färre än 10 platser finns det inget krav på leverantören att starta utbildningen. Däremot kan staden inte lämna någon garanti på att det kan bli fler platser.
Köp sker successivt genom avrop.
Föregående år (2019) var volymen ca 870 000 SEK. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Staden lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan denna kan komma att förändras under denna period.
Maximal volym för ramavtalet är 5 000 000 SEK. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen. Avtalstiden är 2 år med möjlighet att förlänga 1 + 1 år. Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som staden rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.