244651-2022 - ÄndringSverige-Göteborg: Miljötjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljökonsulter – Energi och Klimat
Referensnummer: 229/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar avtalskategorin Energi och klimat. Kategorin omfattar miljökonsulttjänster avseende energi- och klimatfrågor ur ett helhetsperspektiv. Beroende på avropande bolag och förvaltning kan uppdragen omfatta hela staden, en stadsdel, ett område eller på bolags/förvaltningsspecifik nivå.
AUC. 55 Fel i uppdrag
Med tillägg till ABK 09 kap 5 § 1 gäller följande.
Uppdraget ska anses felaktigt utfört om resultatet avviker från villkoren i detta avtal, vad konsulten har utfäst eller marknadsfört och vad beställaren med fog kunnat förutsätta.
Med tillägg till ABK 09 kap 5 § 5 gäller följande.
Vid fel har beställaren rätt att efter eget val kräva avhjälpande eller prisavdrag motsvarande felet.