244652-2022 - ÄndringSverige-Göteborg: Miljötekniska konsulttjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljökonsulter – Anläggning, Infrastruktur, Byggande och Förvaltning
Referensnummer: 228/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar avtalskategorin miljökonsulter inom Anläggning, infrastruktur, byggande och förvaltning. Kategorin omfattar miljökonsulttjänster vad gäller byggande och förvaltning av såväl anläggning, infrastruktur och husbyggnad. Tjänsterna kan komma att omfatta hela, eller delar av byggprocessen och förvaltningsfasen.
AUC. 55 Fel i uppdrag
Med tillägg till ABK 09 kap 5 § 1 gäller följande.
Uppdraget ska anses felaktigt utfört om resultatet avviker från villkoren i detta avtal, vad konsulten har utfäst eller marknadsfört och vad beställaren med fog kunnat förutsätta.
Med tillägg till ABK 09 kap 5 § 5 gäller följande.
Vid fel har beställaren rätt att efter eget val kräva avhjälpande eller prisavdrag motsvarande felet.