244653-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Gustavsberg: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Båttaxi för hemtjänst
Referensnummer: 2023VON/34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Värmdö kommun annonserar upphandling gällande båttaxi för hemtjänsten.
Värmdö kommun består av ca 10 000 öar, vilket betyder att flera kommunala verksamheter och tjänster bedrivs och utförs i skärgården. För detta ändamål behövs kontinuerlig tillgång till sjötransporter, alla dagar i veckan och hela året runt.
Uppdraget innebär att Leverantören ska fungera som en logistikpartner till hemtjänsten.
Vilket innebär att det finns höga krav på tjänstens utförande och miljökrav kopplade till upphandlingsföremålet utifrån de riktlinjer Värmdö kommun har ålagt sig att följa.
Kraven på Anbudsgivare gäller både obligatoriska ska-krav som måste uppfyllas och tilldelningskriterier.
Tilldelningskriterier:
·       Kostnadseffektivitet: ett tillvägagångsätt med effektiv planering som resulterar i optimerade resor och bidrar till kostnadsbesparingar baserat på nautiska mil.
·       Tekniskt stöd: digitalt verktyg för planering, ändring och bokning av resor.
·       Miljöprestanda: en miljö- och hållbarhetsplan, där växthusgasutsläppen från resorna reduceras jämfört med dagens nivå gällande CO2.
·       Tekniskt stöd: körjournal som digital kan redovisa körd distans.
Planerad avtalsstart från: 2023-09-01.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 120 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60600000 Transport på vattenvägar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet är uppdelat i två geografiska områden och fyra delområden. Skiljelinje vid Kanholmsfjärden.
1) Norra Värmdö
2) Norra Värmdö, isbildning
3) Södra Värmdö
4) Södra Värmdö, isbildning
Avtalet är ett Ramavtal på 2 år, med option på ytterligare 6 år. Särskilda skäl ligger till grund för den förlängda avtalstiden.
Det är möjligt att lämna anbud på ett eller flera delområden. En och samma Leverantör kan komma att tilldelas ett eller flera delområden.