244669-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Caféverksamhet och catering till Försvarshögskolan i Stockholm
Referensnummer: Ö 473/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarshögskolan inbjuder leverantörer att lämna anbud i upphandling avseende caféverksamhet och catering till Försvarshögskolans verksamhet på Drottning Kristinas väg, i Stockholm.
Upphandlingen avser att dels självständigt bedriva caféverksamheten samt att leverera catering till Försvarshögskolan i enlighet med uppdraget så som det formuleras i detta förfrågningsunderlag.
Cateringbeställningar görs till bl.a. utbildningar, konferenser, interna möten, externa- och utländska besök, ceremonier, fester och disputationer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55500000 Matsalstjänster och catering, 55520000 Catering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
FHS har behov av att upphandla ett ramavtal avseende dels drift av caféverksamhet vid Drottning kristinas väg i Stockholm, dels leverans av catering till interna event för FHS.
Som avropsberättigad är även Folke Bernadotteakademien, som hyr lokaler på Drottning Kristinas väg av FHS.
FHS inköp av catering uppgår till ca 2 000 000 SEK årligen. FBA:s köper in catering för ca 330 000 SEK årligen. Kontraktsvärdet är således ca 11 500 000 SEK. Observera att FHS och FBA inte garanterar några volymer.