244678-2021 - ÄndringSverige-Sundsvall: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd Open Hierarchy
Referensnummer: UH-2021-4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Flera av de plattformar och lösningar inom Sundsvalls kommunkoncern som bryter strukturer och linjerar med denna framtida strategi finns idag utvecklade inom det Java-baserade ramverket OpenHierarchy.
Denna upphandling syftar därför till att säkerställa tillgång till kompetens i form av konsultstöd rörande ramverket OpenHierarchy. Konsultstödet rör allt från arkitektur och utveckling till förvaltning och support av lösningar som utvecklats eller utvecklas på ramverket.