244697-2023 - ResultatSverige-Vänersborg: Uthyrning av egen fast egendom
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VF Hyresavtal Nya Regionens Hus Vänersborg
Referensnummer: FAST 2022-00166
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70130000 Uthyrning av egen fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Västfastigheter upphandlar en hyresvärd som uppför en ny byggnad, eller anpassar en befintlig byggnad, för vilken sedan Västra Götalandsregionen kommer hyra för delar av sin administrativa verksamhet i Vänersborg.
.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45213150 Byggnation av kontorsbyggnad, 70310000 Uthyrning eller försäljning av byggnad, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen