Huvudsaklig verksamhet Annan verksamhet: Vårdverksamhet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-arbetsplats 2023
Referensnummer: RS 2022-05342
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalandsregionen (VGR) inbjuder er att lämna anbud avseende anskaffning av hårdvara för IT-Arbetsplats (klienter, tillbehör och tillhörande tjänster).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 825 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30214000 Arbetsstationer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30231000 Datorskärmar och manöverenheter, 30232100 Skrivare och kurvskrivare, 32250000 Mobiltelefoner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Västra Götalandsregionen (VGR) inbjuder er att lämna anbud avseende anskaffning av hårdvara för IT-Arbetsplats (klienter, tillbehör och tillhörande tjänster). Upphandlingen omfattar Västra Götalandsregionen samt de VGR ägda bolagen Turistrådet Västsverige AB 556459-4538, Göteborgs Operan 556121-7828, Film i Väst AB 556573-5569 och Västtrafik AB 556558-5873.