244730-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Informations- och kommunikationstjänster
Referensnummer: 100-4328-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser tecknande av ramavtal för informations- och kommunikationstjänster. Upphandlingen ska leda till kostnadsbesparingar och ska stödja samt effektivisera Länsstyrelsens informations- och kommunikationsverksamhet. Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Uppdraget presenteras under punkt 4. Uppdragsföreskrifter.
Antal leverantörer
Beställaren avser att teckna ramavtal med de anbudsgivare som uppfyller kraven för ramavtalet. Avrop kommer ske genom rangordning där alla ramavtalsleverantörer är numrerade och nummer ett i rangordningen kommer tillfrågas först. Kan inte denna leverera vad Beställaren efterfrågar går förfrågan vidare till nästa leverantör fram tills det att en leverantör kan leverera.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79342000 Marknadsföring, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79822500 Grafisk formgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlade myndigheten
Länsstyrelsen i Södermanlands län, nedan kallad Länsstyrelsen, ska verka för att nationella mål får genomslag i länet och samtidigt ta hänsyn till regionala förhållanden och förutsättningar. Vi är en kunskapsorganisation med ca 200 anställda som arbetar med många olika sakfrågor. Kompetensen spänner över samhällsfrågor av skilda slag, från landsbygdsutveckling och biologisk mångfald, till integrationsfrågor och skydd av natur- och kulturmiljö. Länsstyrelsen ska ha ett statligt helhetsperspektiv i sitt arbete och samordna olika samhällsintressen och statliga myndigheters insatser. Vi ska också följa utvecklingen och informera regeringen om länets behov. Länsstyrelsen är en viktig länk mellan människor och kommuner i länet å ena sidan och regering, riksdag och centrala myndigheter å den andra.
Länsstyrelsen i Södermanlands län, arbetar för det hållbara samhället. Vår huvuduppgift är att se till att vi får ett hållbart samhälle och vi gör det genom att arbeta för en god samhällsplanering.
Beställare och tillika upphandlande myndighet är Länsstyrelsen i Södermanlands län,
Mer information finns på Länsstyrelsens hemsida.