244811-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem till Utbildningskontoret, Norrköping kommun
Referensnummer: UH-2018-066
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrköpings kommun har ett behov av IT-stöd för administrativt arbete inom utbildningsutbildningsverksamheten. Aktuell tjänst planeras att användas inom hela Utbildningsnämndens ansvarsområden, vilket innefattar skolformerna förskola, förskoleklass, grundskola, grundsärskola, gymnasieskola och gymnasiesärskola, liksom för fritidshem och utbildningskontorets centrala verksamheter. Inom ramen för Arbetsmarknads- och Vuxenutbildningsnämndens utbildningsverksamhet planers verksamhetssystemet att användas för vuxenutbildning och SFI. Systemet ska kunna användas inom hela Norrköping kommun, inom olika nämnder och vid förändringar av nämndstrukturen.
Upphandlingen avser köp av heltäckande systemstöd såsom tjänst. I Leverantörens åtagande ska ingå ett helhetsansvar för tjänsten, implementering av systemlösningen, initiala utbildningsinsatser samt löpande drift, vidareutveckling och support under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen