244866-2019 - KonkurrensutsättningSverige-ÖREBRO: Installation av telekommunikationsutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsnät 2019
Referensnummer: Ks 850/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45314000 Installation av telekommunikationsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal avseende fastighetsnätstjänster, såsom installation av koppar- och fibernät mm.
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal avseende fastighetsnätstjänster för leverans till Örebro kommun och Futurum Fastigheter i Örebro AB.
Beräknat värde på hela upphandlingen uppskattas till ca 2 000 000 SEK per år. Detta är endast en uppskattning, inga volymer garanteras under avtalsperioden.
Ramavtal kommer att tecknas med tre leverantörer i rangordning för avrop under 50 000 SEK. Vid avrop över 50 000 SEK sker förnyad konkurrensutsättning mellan antagna leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32400000 Nät, 32560000 Fiberoptiska material, 45232332 Arbeten som rör telekommunikationer, 45314320 Installation av datakablar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan till anbudsgivning avseende fastighetsnätstjänster
Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
Ramavtal kommer att tecknas med tre leverantörer i rangordning för avrop under 50 000 SEK. Rangordningen innebär att den leverantör som rankas som nummer ett kommer att få samtliga avrop i första hand. Först om denna inte kan leverera kommer avropet gå vidare till leverantör rankad som nummer 2, och därefter nummer 3. Se även 1.1.20 nedan.
Vid avrop över 50 000 SEK sker förnyad konkurrensutsättning mellan antagna leverantörer, se 1.3.4.
De upphandlande myndigheterna kan komma att köpa tjänster gällande fastighetsnät från andra leverantörer i samband med entreprenadupphandlingar, om detta är lämpligt i det enskilda fallet.