244874-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Inbrotts- och brandlarm
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkerhetsteknik
Referensnummer: KS 23/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31625000 Inbrotts- och brandlarm
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän orientering
Välkommen att lämna anbud till Varbergs kommun, vill du veta mer om Varbergs kommun gå in på www.varberg.se
Upphandlande myndigheter är: Varbergs kommun och Varbergs fastighetsaktiebolag
Upphandlingen omfattar Säkerhetsteknik och kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Upphandlingen är delad i nedan områden:
Delområde 1. Brandlarm-, inbrottslarm, överfallslarm- och passagesystem
Delområde 2. Mekaniska och digitala/elektriska låssystem
Delområde 3. CCTV
Anbud kan lämnas på ett eller flera av delområdena. Utvärderingen kommer att ske per delområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 35121700 Larmsystem, 35125000 Övervakningssystem, 44521100 Lås, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndigheter är: Varbergs kommun, Varbergs fastighetsaktiebolag och Varberg Energi Aktiebolag.
Omfattning allmänt
Upphandlingens värde fördelat på fyra (4) år uppskattas till ca 40 000 000 (SEK).
Upplysningen om uppskattat värde kan ses som en indikation på kommande volym men kan dock inte garanteras.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera den upphandlande myndighetens verkliga behov.
Beställaren garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. Anbudsgivaren ska leverera de kvantiteter utav tjänster och varor som avropas.
TakvolymTakvolym för ramavtalet uppgår till 48 000 000 SEK. Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Varbergs kommun rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.
Upphandlingens omfattning har bestämts med beaktande av 4 kap 14§ LOU och grundar sig på fördelen med synergieffekter, samordnade leveranser samt lägre administrativa kostnader.