244888-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Digital Resenärsinformation
Referensnummer: 2023/0121
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal avseende digital resenärsinformation (realtidsinformation). Upphandlingen omfattar såväl hårdvara i form av skärmar, skyltar och fundament som installation och drift av reseinformationssystemet. Hårdvara ska kunna avropas av ett kommunerna i Östergötlands län genom avropsanmälan. Beställningar sker dock alltid genom Östgötatrafiken.
Avropande myndigheter
Denna upphandling sker med AB Östgötatrafikens som upphandlande myndighet. Då detta är en samordnad upphandling äger de kommuner i Östergötland som anmäler sig som avropsberättigade rätt att avropa på upphandlat ramavtal. Avtalet undertecknas av AB Östgötatrafiken för samtliga avropsberättigade.
Drift- och supportavtal tecknas av samtliga avropsberättigade parter var för sig.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30231300 Bildskärmar, 32351200 Skärmar, 34924000 Informationstavlor med uppdaterad information, 34928472 Skyltar, 34992000 Skyltar och upplysta skyltar, 48100000 Programvara för särskild industri, 48316000 Programvara för presentation, 48810000 Informationssystem, 51611100 Installation av maskinvara, 51611120 Installation av bildskärmar som visar tågens avgångs- och ankomsttider, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72318000 Dataöverföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen