245109-2023 - ÄndringSverige-Umeå: Tolktjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolktjänster
Referensnummer: 22212
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tolktjänster till och från det svenska språket. Leverans av tolkförmedling, distans- on-demand- och kontakttolkning för successiva avrop under avtalstiden. I båda fallen ska tolken behärska både svenska språket och tolkspråket i sådan utsträckning att tolken obehindrat kan tolka i båda språkriktningarna. Tjänsterna ska kunna utföras på distans, på plats i köparens verksamhet eller i hemmet hos den som behöver tolkhjälp. Köparen tillhandahåller inte arbetsrum, telefon, dator eller annan utrustning till tolken. Tolkning ska kunna utföras via digitala verktyg som till exempel Skype, Teams eller videokonferens.
Huvuddelen av tolkuppdragen sker mellan kl. 07:00-18:00, övriga tider och helger kan förekomma.