245165-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Skyddsrum – Skyddsrumsåtgärder
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelSkyddsrumsåtgärder
BeskrivningUpphandlingen avser skyddsrumsåtgärder för skyddsrum i hela SISAB:s bestånd. B har för avsikt att teckna ramavtal med två (2) entreprenörer för hela SISAB:s förvaltningsområde där det finns ca 269 skyddsrum. MSB har i sitt uppdrag att genomföra besiktningar, skyddsrumskontroller och tillsyn av dessa. Detta ramavtal omfattar bl.a. de åtgärder som ska utföras i samband och efter besiktningar gjorda av MSB, samt möjlighet att utföra förbesiktningar (statuskontroller) samt åtgärder kopplat till dessa. Årlig översyn av skyddsrummen kan förekomma. I avtalet ska även ingå konsulthjälp och eventuell hjälp med åtgärder i samband med ingrepp i skyddsrummets stomme som påverkar skyddsrumsfunktionen samt att möjliggöra tillträde inför en besiktning.
Intern identifierareSISAB 2024/149
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45216129 Skyddsrum
Ytterligare klassificering (cpv): 50610000 Reparation och underhåll av säkerhetsutrustning, 73431000 Test och utvärdering av säkerhetsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareSkyddsrumsåtgärder