245234-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Örnsköldsvik: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård
Referensnummer: A 22-003 F
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Örnsköldsviks kommun bjuder in att lämna anbud på offentlig upphandling av ramavtal gällande företagshälsa-tjänster. Beställaren arbetar utifrån ett hälsofrämjande perspektiv i arbetsmiljöarbetet. Med hälsofrämjande menar vi den process som ger människor möjlighet att öka kontrollen över sin hälsa och främja den. Därför ska flera av företagshälsans insatser ha ett tydligt hälsofrämjande fokus. Företagshälsan ska också stötta arbetsgivaren i arbetsmiljöarbetet, viket innebär ett tidigt arbete med att kartlägga risker, förebygga sjukskrivningar samt en effektiv arbetslivsinriktad rehabilitering och arbetsanpassning. Här har cheferna en särskilt viktig roll och leverantören ska stötta dem i detta. Företagshälsa, leverans av tjänster till Örnsköldsviks kommuns förvaltningar och kommunala bolag med ca 5.600 anställda enligt avtal för successivt uttag under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 45 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85100000 Hälsovårdstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Företagshälsa, 2+1+1 år, ca 45 miljoner.