245367-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för entreprenader för schaktfri ledningsrenovering med flexibla foder
Referensnummer: KS20.702
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Alingsås, Lerum och Marks kommun bjuder till anbudsinlämning för ramavtal gällande renovering av dag- och spillvattenledningar med flexibelt foder i betongler-gods- segjärn- och gjutjärnsledningar samt brunnsrenovering.
Kommunerna avser att teckna ramavtal minst tre leverantörer, förutsatt att minst tre leverantörer uppfyller samtliga krav i upphandlingsdokumentet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231110 Rörläggningsarbete, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen