245449-2020 - ÄndringSverige-Stockholm: Byggnation av lägenheter
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontrakt avseende återuppbyggnad av Kasern II, etapp 2, Skeppsholmen, Stockholms län
Referensnummer: 0200/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Stommen och fasaden har tidigare återuppbyggts efter brand. Detta projekt avser invändig återuppbyggnad av Kasern II på Skeppsholmen till uthyrbart skick för nya hyresgäster samt markarbeten i direkt närhet till byggnaden (schakt för ledningar, omläggning av stenläggningar samt tillgänglighetsanpassningar).
Bruttoarea (BTA) ca 2600 m2.