245462-2018 - ÄndringSverige-Eskilstuna: Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Domaren 4, Eskilstuna Skiftingehus fsk. Rivning samt nybyggnad
Referensnummer: 18/36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
BTA nybyggnad förskola: ca 3092 m2
BTA nybyggnad kulvert: ca 400 m2
BTA nybyggnad källsorterings- godsmottagningsbyggnad ca 190 m2
BTA rivning befintlig förskola: ca 1300 m2
BTA rivning befintlig transportgång samt trapphus ca 130 m2
BTA rivning befintligt sophus ca 45 m2
Behandlad markarea: ca 13 200 m2