245486-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Läkarvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetsförmågeutredningar AFU
Referensnummer: 19RS4666
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västernorrland och Region Jämtland Härjedalen upphandlar i samverkan Arbetsförmågeutredningar (AFU). Regionerna avser teckna ramavtal med samtliga kvalificerade leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85121000 Läkarmottagningstjänster, 85121270 Psykiatrisk eller psykologisk vård, 85140000 Diverse hälsovård, 85142100 Sjukgymnasttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsföremål
Upphandlingen genomförs som en samordnad upphandling för Region Västernorrland och Region Jämtland Härjedalen (nedan kallad Köparen).
Upphandlingen avser ramavtal avseende Aktivitetsförmågeutredningar (AFU).
Utredningarna ska tillgodose Försäkringskassans behov av fördjupade medicinska underlag för bedömning och beslut i sjukförsäkringsärenden.
Uppdraget ska utföras i enlighet med vid var till gällande riktlinjer från Försäkringskassan "Försäkringskassans föreskrifter om Försäkringsmedicinska utredningar".
Köparen avser teckna ramavtal med samtliga kvalificerade leverantörer.
Antagna leverantörer kommer att avropas i den mån Köparen inte själv kan genomföra utredningar.
Utförligare beskrivning om förutsättningarna för kvalificerande följer av Kravspecifikation samt Mall för upphandlingskontrakt.