245499-2020 - PlaneringSverige-Oxelösund: Maskiner för brytning och byggnadsarbeten
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Asfaltsbeläggningar och markarbeten
Referensnummer: Inköp.2020.6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar arbeten som inte upphandlas i särskilda entreprenader i form av markarbeten, fräsning, asfaltsbeläggningar, vägmarkeringar för underhåll och nybyggnation samt övriga arbeten i anslutning till dessa.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten, 44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål, 44110000 Konstruktionsmaterial, 44113000 Vägbyggnadsmaterial, 44113300 Asfalterat material, 44113310 Asfalterat vägmaterial, 44113320 Asfalterad gatsten, 44113330 Asfalteringsmaterial
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen