245509-2019 - ResultatSverige-Norrköping: Socialvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Behandlingshem
Referensnummer: 2018-26645
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården är upphandlande myndighet med organisationsnummer 202100-0225 och inbjuder hHärmed att lämna anbud i fråga om ramavtal för behandlingshem enligt denna anbudsinbjudan inklusive angivna krav i bifogade bilagor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85311000 Social omsorg med inkvartering, 85320000 Socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kriminalvården avser att teckna ramavtal med ett antal Leverantörer för vård och behandling vid behandlingshem av frivårdsklienter som dömts till skyddstillsyn med särskild behandlingsplan(kontraktsvård) och intagna som vistas utanför anstalt på vårdvistelse enligt 11 kap 1§ Fängelselagen(FäL).
Inriktningen är att Kriminalvårdens enheter ska ha tillgång till ett varierat utbud av behandlingshem i hela landet. Kriminalvården har som princip att skilja män och kvinnor åt på sina institutioner. Utifrån denna princip avser Kriminalvården upphandla behandlingshem enligt följande målgrupper: Enbart män (enkönad institution),Enbart kvinnor (enkönad institution för alla åldrar), Kvinnor och män (mixad institution), Enbart unga män (18- 21 år), Enbart unga kvinnor (18-21år.