245580-2019 - KonkurrensutsättningSverige-NORRKÖPING: Avloppspumpar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inköp och reparation av LTA-pumpar
Referensnummer: ABV 2019/0134
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42122220 Avloppspumpar
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar inköp av pumpar och pumptankar för lättrycksavlopp s k LTA. Reparation av B pumpar via in- och utlämningsställe i Norrköping under avtalsperioden.Upphandlingen förväntas omfatta en inköpsvolym på ca 2,5 MSEK årligen samt reparation av pumpar för ca 0,4 MSEK.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42122000 Pumpar, 50511000 Reparation och underhåll av pumpar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen