245652-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Laddningsanordningar
Kvalificeringssystem – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kvalificeringssystem för laddstationer
Referensnummer: 22/112
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31158000 Laddningsanordningar
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kvalificeringssystem för laddstationer till Tekniska verken i Linköping AB (publ).
Syfte
Kvalificeringssystemet avser produktområdet laddstationer.
Omfattning, första dag för annonser genom systemet samt giltighetstid
Kvalificeringssystemet omfattar laddstationer för snabbladdning av elektriska fordon med laddkapacitet om minst 350 kW, 800 Vdc CCS laddstandard. Upphandlingar genom systemet kan även innefatta installation av laddstationerna.
Leverantörer som är kvalificerade i systemet får ta del av- och har möjlighet att medverka i upphandlingar avseende systemets produktgrupp under giltighetstiden.Upphandlingar kan annonseras genom kvalificeringssystemet från och med 2022-06-03.
Kvalificeringssystemet är giltigt till och med 2023-01-31.