245688-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Helsingborg: Elmateriel
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Smarta indikatorer luftledningsnät
Referensnummer: 22/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31681410 Elmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Öresundskraft AB har, efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna frivilliga förhandsinsyn, för avsikt att ingå avtal med Exeri AB 556792-3619 avseende leverans av SGS (Smart Grid Surveillance) som är ett system som detekterar och lokaliserar fel i det luftburna elnätet (mellanspänning). Leveransen omfattar; support på befintliga lösningar, sensorer, kommunikationsnätverk och beslutsstödsystem som dels presenterar eventuella felställen geografiskt samt dels skickar notifikationer vid händelser.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Öresundskraft AB har, efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna frivilliga förhandsinsyn, för avsikt att ingå avtal med Exeri AB 556792-3619 avseende leverans av SGS (Smart Grid Surveillance) som är ett system som detekterar och lokaliserar fel i det luftburna elnätet (mellanspänning). Leveransen omfattar; support på befintliga lösningar, sensorer, kommunikationsnätverk och beslutsstödsystem som dels presenterar eventuella felställen geografiskt samt dels skickar notifikationer vid händelser