Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färsk frukt, grönsaker samt rotfrukter till större kök
Referensnummer: UH-2020-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Huddinge kommun avser upphandla Ramavtal för färsk frukt, grönsaker och rotfrukter till större kök. Avtalet kommer främst att utnyttjas av storkök inom äldreomsorg, förskola, grundskola och gymnasium. Uppdraget består av att leverera frukt, grönsaker, rotfrukter och potatis av god kvalitet inom avtalad tid och till rätt pris till beställare inom Huddinge kommun. Huddinge kommun söker en leverantör med bra marknadskännedom som tillsammans med Huddinge kommun arbetar för en god affärsrelation som präglas av hög servicegrad och ett gott samarbete mellan parterna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 38 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen