2. Förfarande
Förfarande
Titel: Mark och anläggningsarbeten inom VA
Beskrivning: Upphandlingens syfte är att efter avrop tillgodose Beställarens behov av: - renovering och anläggande av VA-ledningar; både för dricksvatten, spillvatten och dagvatten, samt viss driftskötsel för VA - beredskapsverksamhet för VA-enheten - maskiner med förare - transport av material - anläggare och rörläggare Upphandlingen ska leda till ett ramavtal.
Intern identifierare: 26/8
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332000 VA- och dräneringsarbeten, 45332200 VA-arbeten, 50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000