2. Förfarande
Förfarande
Titel: UL8 S1-2 Letsi-Isovaara, ombyggnation vid naturreservat
Beskrivning: Projektet UL8 S1-2 Letsi - Isovaara, ombyggnation vid naturreservat ska Svenska kraftnät bygga om delar av befintlig ledning. Den berörda sträckan passerar två stycken naturreservat, Karsberget och Stor-Pållar. I naturreservaten kommer stolparnas utformning vara av typen kompaktstolpar och utanför reservaten av typen portalstolpar. Projektet delas upp i två intilliggande geografiska områden. I den första delen, Karsberget, som är ca 2 km ska 10 st. nya stolpar anläggas och i den andra delen, Stor-Pållar, som är ca 5 km blir det totalt 23 st. nya stolpar. Ungefär hälften av stolparna kommer att behöva resas före avbrottstiden och resterande under avbrottstiden. Avbrottstiden sträcker sig från 2023-08-14 till 2023-09-24.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:75096:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 65000000 El-, vatten- och energiverk