245849-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Renoveringsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
ROT-renovering av kasern 003, Halmstad
Referensnummer: 1981/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453100 Renoveringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Fortifikationsverket inbjuder er att lämna ansökan för att få ta del av Fortifikationsverkets upphandling
Avseende ROT-renovering av Kasern 003 i Halmstad.
Kasern 003 uppfördes 1906 och har en total area på ca 6 000 m2 BTA. Byggnaden utgörs av logement
För ca 200 personer, lektionssalar, kontor med pentryn och sittytor samt omklädnadsrum. Övriga areor är fördelade på fastighetens- och verksamhetens- teknikutrymmen, korridorer, trappor och förråd m.m.
Objektet är beläget inom Luftvärnsregementet - Lv 6 - Halmstad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45216200 Bygg- och anläggningsarbeten: militärbyggnader och -anläggningar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen