24589-2020 - ResultatSverige-Tingsryd: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grusleveranser
Referensnummer: 19-049
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser leveranser av grusmaterial till vägar, gator, GC-vägar, ledningsgravar samt övriga anvisade kommunala platser. Avtalet gäller grusleveranser till kommunens egen drift- och underhållsverksamhet och omfattar ej grusleveranser i samband med asfaltslagning och fjärrvärmeprojekt. Material och mängder som finns i bilaga 1a och 1b är beräknade utifrån tidigare års förbrukning. Tänkt avtalsstart 2020-02-01
Upphandlingen är delad i två olika vägområden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Öst
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14212000 Granulat, stenflis, stenpulver, bokad sten, grus, krossad sten, stenblandningar, sandblandningar och övrig ballast
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden avser leveranser av grusmaterial till vägar, gator, GC-vägar, ledningsgravar samt övriga anvisade kommunala platser. Avtalet gäller grusleveranser till kommunens egen drift- och underhållsverksamhet och omfattar ej grusleveranser i samband med asfaltslagning och fjärrvärmeprojekt. Material och mängder som finns i bilaga 1a och 1b är beräknade utifrån tidigare års förbrukning.
•Entreprenadområde Öst, Öster om väg 27
Del nr: Väst
•Entreprenadområde Väst, Väster om väg 27