246019-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Transporter (utom avfallstransport) – Färdtjänst och skolskjuts med taxi och specialfordon 2024
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFärdtjänst och skolskjuts med taxi och specialfordon 2024
BeskrivningUpphandlingen omfattar färdtjänst och skolskjuts med taxi och specialfordon utifrån Skellefteå kommuns faktiska behov. Skellefteå Kommun har behov av samhällsbetalda resor i form av färdtjänst och skolskjuts. Färdtjänst Resor för de som är berättigade Resor för de som är berättigade till färdtjänst. Färdtjänstresor görs till och från exempelvis dagverksamhet, daglig verksamhet, arbete, gymnasium, kommunala verksamheter, korttidsboende, fritidsresor, etc. Under Färdtjänst ligger även Riksfärdtjänst med personbil och specialfordon, när startpunkt är Skellefteå kommun, som även ska ingå i detta avtal. Skolskjuts Skolskjuts till elever som har rätt till resa till och från förskoleklass, grundskola, anpassad grundskola och anpassad gymnasieskola.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Titel2024 - Färdtjänst och skolskjuts med taxi och specialfordon
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95820:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60120000 Taxitjänster