246071-2023 - PlaneringSverige-Örebro: Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Remiss Flytt- och magasineringstjänster
Referensnummer: 23/60
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna remiss avser kommande upphandling av Flytt- och magasineringstjänster. ÖrebroBostäder emotser synpunkter på detta underlag.
Vänligen observera att detta inte utgör en anbudsförfrågan och är därför inget som förpliktigar ÖBO till någon upphandling eller annat åtagande. Ingen ersättning utgår för återkoppling på publicerad remiss.
Synpunkter emotses via funktionen Frågor och svar alt. via e-post till helena.kallqvist@obo.se.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63110000 Godshantering, 63120000 Lagring och magasinering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar flyttuppdrag av varierande storlek med både kort och lång framförhållning.
Tjänsten avser såväl interna som externa flyttuppdrag. Det innebär att det t ex kan flyttas inom ett
våningsplan, mellan två olika våningsplan inom samma byggnad, flytt från en byggnad till en annan
eller flytt till ny adress, eller till magasinering i Leverantörens lokaler inom Örebro tätort.