246100-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans av fruktkorgar till SLU:s huvudorter
Referensnummer: SLU.ua.2023.2.4.4-1519
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SLU har för avsikt att teckna ramavtal med en eller flera leverantörer med uppdrag att leverera fruktkorgar till SLU:s huvudorter Uppsala, Alnarp och Umeå.
Uppdraget inkluderar anskaffning, lagerhållning samt leverans av färsk frukt till beställande enheter inom SLU.
SLU:s beställningsvolym beräknas till ca 50 ton frukt per år vilket fördelas enlig:
Uppsala ca 36 ton,
Alnarp ca 7 ton och
Umeå ca 7 ton.
Andelen ekologisk frukt motsvarar ca 80 % vilket kan komma att öka under ramavtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03222000 Frukt och nötter, 03222100 Tropisk frukt och nötter, 03222300 Icke tropisk frukt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen