246134-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Undervisning och utbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende Förmedlingstjänst av talare/föreläsare/moderatorer
Referensnummer: 2020-5103-261
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Olika avdelningar, kontor, enheter och grupper inom CSN har vid avdelnings- och enhetsdagar, chefsmöten, planeringsdagar och andra typer av gemensamma träffar med externt inbjudna, behov av att anlita talare/föreläsare/moderatorer. Ämnena och omfattningen av föredragen varierar. Det kan bland annat röra sig om ämnen inom team- och ledarutveckling, förändringsarbete, medarbetarskap, arbetsmiljö, friskvård, mångfald, diskriminering, omvärldsbevakning, organisationsutveckling, ekonomi, juridik, statsvetenskap, samhällsfrågor och att ge inspiration till nytänkande.
Uppdraget omfattar en förmedling av varierande utbud inom ovanstående ämnen. Talare/föreläsare/moderatorer ska kunna erbjudas till olika kostnadsnivåer och för olika lång genomförandetid, allt från en timme till hela dagar.
Tjänsten omfattar även förmedling av namngiven talare/föreläsare/moderator och förmedling av talare/föreläsare/moderator med lokala anknytningar till olika ämnesområden. Anbudsgivaren ska även kunna söka och förmedla lämpliga talare/föreläsare/moderatorer på både riks- och lokalnivå för att kunna tillgodose myndighetens behov.
Vid olika typer av evenemang och kunskapssatsningar inom olika ämnesområden kan även personal som CSN samarbetar med delta, exempelvis medarbetare från andra myndigheter eller andra externa aktörer.
De resurser som anbudsgivaren erbjuder ska kunna använda olika typer av pedagogiskt upplägg som planeras i samråd med representanter från den avropande myndigheten. Exempel på olika pedagogiska upplägg är seminarier, föreläsningar, workshopforum, diskussionsforum etcetera, utifrån CSN:s krav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80000000 Undervisning och utbildning, 80570000 Personlighetsutvecklande utbildning, 80590000 Handledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Olika avdelningar, kontor, enheter och grupper inom CSN har vid avdelnings- och enhetsdagar, chefsmöten, planeringsdagar och andra typer av gemensamma träffar med externt inbjudna, behov av att anlita talare/föreläsare/moderatorer. Ämnena och om-fattningen av föredragen varierar. Det kan bland annat röra sig om ämnen inom team- och ledarutveckling, förändringsarbete, medarbetarskap, arbetsmiljö, friskvård, mångfald, diskriminering, omvärldsbevakning, organisationsutveckling, ekonomi, juridik, statsvetenskap, samhällsfrågor och att ge inspiration till nytänkande.