246159-2023 - ÄndringSverige-Örnsköldsvik: Andra samhälleliga och personliga tjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förmånscyklar
Referensnummer: UH-2023-52
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
LUK - tjänster- och byggkoncessioner. Upphandling av förmånscyklar till de anställda i Örnsköldsviks kommun.
Örnsköldsviks kommun vill erbjuda nuvarande och kommande medarbetare attraktiva förmåner samt bidra till god miljö och hälsa. I denna upphandling efterfrågas erbjudande av förmånscyklar vilket är en del av detta arbete. Örnsköldsviks kommun önskar ett modernt utbud av cyklar samt tillbehör, med en långsiktig målsättning om att erbjudandet är attraktivt för de anställda vad gäller kostnad och utbud.
Leverantören ska erbjuda tillsvidareanställda att ingå hyresavtal om 36 månader genom bruttolöneavdrag. Erbjudanden ska lämpligen ske två gånger per år (vår och höst) till beställarnas cirka 6500 tillsvidareanställda.