246166-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordonsupphandling sjuktransporter 2021
Referensnummer: KTN/200193
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Värmland avser att upphandla två (2) nya bussregistrerade fordon samt option på ytterligare ett (1) fordon.
Fordonen ska ha minst arton (18) fasta sittplatser samt vara anpassade för transport av rullstolar och bårar för beställarens behov. Fordonen ska även vara utrustade med medicinteknisk utrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen